Tulemas

Elutants

Ma sellele tantsule kutsun kõik,

kel inimhing kanda on antud!

Ma sellele tantsule kutsun kõik,

kel vaimule keha on ankruks,

kel kiire on aina ja töömure painab

ja vähe on raha –

suur muud ju ei taha

tost virvarrist lõppeks

teil süda on paha!

Lavastuse „Elutants“ oleme loonud Doris Kareva ja Jürgen Rooste koostöös valminud  samanimelise luulekava põhjal.  Tekstideks on sellest luulekavast pärit väga sügavamõttelised ja elu olemuse üle juurdlevad luuletused, kus dialoogi astub elu ja elutantsus osaleja. 

Lisana oleme juurde põiminud koreograafilise esituse.

Raamatu autoritest

Pildiotsingu elutants tulemusDoris Kareva.1992–2008 töötas Doris Kareva UNESCO Eesti Rahvusliku Komisjoni peasekretärina. 1997–2002 oli ta Sirbi kirjandustoimetaja, 2009–2010 ajakirja Meie Pere peatoimetaja. 2011–2013 oli ta ajalehe Sirp kirjandustoimetaja.
Ta oli kirjandusrühmituse Wellesto liige ning üks selle asutajaid.

Ta esines ühe luulelugejana 17. augustil 2018 toimunud üldluulepeol

Jürgen Rooste. töötas aastatel 2002–2007 ajalehe Sirp kirjandus- ja tegevtoimetajana. Märtsist 2007 kuni 2008. aasta novembrini oli ta Eesti Instituudi Soome filiaali juhataja. Siis oli Eesti Kirjanike Liidus projektijuht, toimetas ajalehe Sirp netiväljaannet ja aitas ETV-l teha luulesaadet. Samuti on ta õpetanud eesti keelt ja loovkirjutamist Rocca al Mare Koolis. Alates 2012 jaanuarist kuni 2013 detsembrini töötas Rooste kultuuritoimetajana Maalehes. Alates jaanuarist 2014 on vabakutseline.

Esietendus 20. novembril 2015.

Näitlevad: Rauno Põld ja Jane Kõrts

Klaasist loomaaed

 

Autorist

tennessee-williams-9532952-1-402

Tennessee Williams päris nimega Thomas Lanier Williams III oli 20.sajandi üks prominentsemaid USA näitekirjanikke.

Nime Tennessee sai ta kolledžikaaslastelt oma lõunapärase aktsendi poolest, samuti oli tema isa seotud Tennessee osariigiga. Tema näidendeid “Klaasist loomaaed” ja “Iguaani öö” premeeriti New Yorgi näitekirjanduskriitikute Circle Awards’iga.

Ta sündis Columbuses Mississippi osariigis, 1911. aastal 29. märtsil. Kirjutamist alustas ta vahetult pärast ülikooli lõpetamist. Esimene tähelepanuväärseim teos ilmus 1940. aastal – näidend “Inglite taplus”, mis pälvis ka Rockefelleri fondi preemia. Ta suri 1989. aastal 25. veebruaril.

NÄIDENDIST….

Klaasist loomaaia tegelased on Amanda Wingfield, tema tütar Laura Wingfield ja poeg Tom Wingfield ning Laura eluaegne armastatu Jim O’Connor. Amanda Wingfield on agressiivne naine, kes peab end Lõuna kaunitariks ja elab peenutsevat elu. Laura on häbelik ja introvertne, mille pärast ta teeb endale suuri etteheiteid. Jim O’Connor on keskkoolis populaarne noormees, kelle ümber tüdrukud tiirlevad ja keda kõik armastavad. Jim O’Connor kingib lõpuks Laurale suudluse, kuid jätab ta maha, teatades kihlusest teise naisega. Tom, kes on pere ainus ülalpidaja, lahkub vanematekodust, tundes sealjuures, et ta sellega reedab oma õe, sest ka nende isa oli oma perekonna maha jätnud. Tomi kutsumus on kunstilooming, kuid ta on sunnitud elatist teenima laos jalanõudega tegeldes. Amanda sarnaneb kirjaniku emaga, Laura tema õega ning Tom autori endaga. Williamsi õde oli vaimselt ebastabiilne ja veetis enamiku oma elust hullumajas. Williams jättis oma vaimselt haige õe saatuse hooleks, mille pärast ta end süüdistas. Williamsi isa, külm ja jõhker mees, oli kingakaupmees. Williams ise oleks nähtavasti tahtnud olla Jim O’Connori sarnane: ta tundis puudust inimeste armastusest.

Lavastaja: Tiit Alte